82 mérkőzés, 82 külön történet. Voltak felemelő és dicső pillanatok és szégyenteljes, nagy bukások is. Most röviden összefoglalom, hogy mi is történt az október 12-e óta a csapattal, a csapat körül.
Kezdjük az előszezonnal, 6-3-as mutatóval kezdtük a jubileumi, századik szezonunkat. Nyitómeccset nagy csatában, büntetőkkel veszítettük el Buffalóban. Az október nagyszerűen alakult, a kilenc mérkőzésből hetet nyertünk, és 15 pontot szereztünk. Következő hónap már nem volt ilyen fényes, csupán 6-5-3-at értünk el. Visszaesett a támadójátékunk, főleg a gyenge PP miatt. Hátul is voltak hibák, azok közül is O'Byrne öngólja vitte a prímet az Islanders ellen. Főleg Pricenak köszönhettük, hogy a Boston mögött másodikak maradtunk a csoportban. Az év utolsó hónapja ismét jól sikerült, 18 pontot sikerült összedobni 13 mérkőzésből. Az év utolsó hat meccsén mindig szereztünk pontot (5 győzelem, egy döntetlen). A sérülések ellenére bizakodók lehettünk a játékunkkal kapcsolatban. Januárban ismét visszaesett a játékunk, különösen a vége felé, az All Star Game környékén. Csupán a pontok felét szereztük meg. Február majdnem katasztrófa lett, csak Halak utolsó négy mérkőzésén múlott a dolog. Price kissé összezuhant, és a nyugati túrán már a pokolban voltunk. Lang is kidőlt a legelején az egész szezonra. A szezon közben erősítés is megkérdőjelezhető volt, nem tudtunk nagyot szakítani a cserékkel. Március ismét tűrhető volt, szép lassan visszatértek a sérültek, és a szuperül muzsikáló első sor is beindult. Edzőt is cseréltünk, de erről még szólni fogok. Utolsó hónap jól indult, de az utolsó héten négy meccsből csak egy pontot szereztünk. Éppen ez a pont jelentette a rájátszást a csapatnak. Az utolsó, nyolcadik helyet csíptük meg, pontazonossággal, a kilencedik Floridával szemben. PO-ban a Boston lesz az ellenfél, amely csapat ellen az alapszakaszban 1-3-2-t értünk el csupán.
Ezek után nézzük külön pontokba szedve a történéseket, tényeket:
1. Századik, jubileumi szezon: 1909 óta íródik a csapat története, idősebbek vagyunk magánál az NHL-nél is. Grandiózus ünnepség-sorozattal akartuk megünnepelni ezt a jeles eseményt. Több alkalommal egykori, régi mezünkben játszottunk, átadtuk a csarnok előtti díszteret, és visszavonultattuk a Patrick Roy 33-as mezét is. Persze a legmegfelelőbb megemlékezés a 25. megszerzése lehetne...
2. Igazolások a szezon előtt: Nem voltak nagy húzásaink az UFA piacon, Tanguay, Laraque, Denis érkezése mellett Langot is ide hoztuk Sundin helyett. Távozók sora sem túl hosszú: Ryder, Grabovski, Danis és Streit. A svájci védő volt a legnagyobb veszteség, be is bizonyította New Yorkban, hogy mennyit is ér valójában.
3. Kapusteljesítmények: Röviden - a zseniális és a csapnivaló közötti. Price és Halak, két igen fiatal portás. Mindketten kiváló adottságokkal bírnak, de a mentális fejlődésük még nem ért véget. Párszor rajtuk ment el a meccs, de azért többször volt az, hogy éppen ők hozták nekünk a pontokat. Price sérülése igazi törés volt a fiú szezonjában, utána nem tudott sokáig a régi formájában játszani. PO-ban igen kíváncsian várom, hogy melyik formájukat láthatjuk majd. Denis az AHL-ben szépen védett, de csupán pár percre kellett őt bevetni a nagy csapatnál.
4. Védelem: A csapat egyértelműen leggyengébb pontja. Markov az egyetlen, akit szinte mindig lehetett dicsérni, erre múlt héten ő sérül meg... Hamrlik nem elég magabiztos, a támadásokat csak ritkán tudja támogatni. A februárban hozott Schneider nem rossz, főleg PP-s munkája kiváló. Hátul kissé lassú, jó példa volt erre az utolsó Pens elleni mérkőzés is. Komisarek őszi sérülése óta nem a régi, Gorges viszont a pozitív csalódás. Hatodik-hetedik védőként érkezett, most meg az egyik alapember hátul. Bouillon régóta sérült, Brisebois már nem fog fiatalodni, Dandenault szintúgy. O'Byrnet én messzire zavarnám idei teljesítménye alapján. A fiatalok közül Weber lehet a jövő nagy ásza. Sok hibával, kapkodással és fejetlenséggel játszottunk hátul, nem is annyira PK-ban, mint 5v5-ben. A kapu előtti kavarodások okozták a legnagyobb gondot, de a távoli lövésekkel is vannak gondjaink.
5. Támadók: Sokkal kevesebb gólt értünk el, mint tavaly. Elsősorban az emberelőny-kihasználásunk volt eleinte pocsék, amit azért valahogy rendeztünk. Sajnos nem volt olyan konstans csatárunk, aki végig a vállán vitte volna a bandát. Tavaly ott volt Kovalev és Plekanec, idén eleinte Tanguay, majd Lang, A. Kostitsyn, végül Kovalev. Ez így kevés, több kell a sikerhez. A fiatalok sem váltak be olyan jól, mint szerettük volna. D'Agostini gyors, de még fejlődnie kell. Pacioretty tehetséges, de idő kell még neki is. Stewart inkább Laraque utóda lehet, mintsem Kovalevé. Sergei Kostitsyn az AHL-t is megjárta fegyelmi problémák miatt. Nekem szimpatikus volt Lapierre egész éves teljesítménye.
6. Edzőkérdés: Amíg futott a szekér, senki nem kérdőjelezte meg Carbonneau hozzáértését és munkáját. Miután az év eleje olyan gyatrára sikerült, felerősödtek a váltást szorgalmazó hangok a csapat körül. Gainey végül döntött és elküldte Carbot. Szerintem pont rosszkor. Vagy előbb kellett volna lépni, vagy hagynia kellett volna erre a szezonra az edzői státuszában. Don Lever került az edzői stábba, Gainey lett az ideiglenes vezetőedző. Nyáron ki lesz az utódja? Hallani a minnesotás Lemarieről, Royról, Crawfordról. Sokan megint franko-kanadai vezetőt akarnak, ami nem biztos, hogy alegjobb megoldás lenne. Egyébként a csapat eladásáról is cikkeznek az újságok. Gillett, Jr. lehet, hogy eladná a klubbot, ami a harmadik legértékesebb a ligában. Legutóbb Savard-csoport vételi szándékáról olvashattunk a kanadai médiában.
7. All Star Game: január 25-én a város fogadhatta az NHL legjobb játékosait. Hála a szavazatoknak (csalásnak???, visszalépéseknek), négy játékosunk is ott lehetett a jégen Kelet csapatában. Kovalev (ő lett a meccs MVP-je), Markov, Komisarek és Price is játszhatott hazai közönsége előtt. A fanyalgások ellenére nem volt rossz móka.
8. Playoff remények: Nyolcadik helyen futottunk be a PO-ba, ellenfél a Boston. Idén csupán egyszer tudtuk legyőzni őket hat mérkőzés alatt. Sok bunyóra, szabálytalanságra lehet számítani. Komisarek, Laraque nálunk, Lucic, Thornton a túloldalon a legbiztosabb pont ezen a téren. Gólokban sem lesz hiány, a kapusok teljesítménye döntő lehet.
9. Statisztikák: LEGFONTOSABB: 41-31-11, 93 pont. 249-247 lőtt és kapott góllal. Otthon 24-10-7, idegenben 17-20-4. A hazai mérleggel nincsen is baj, de a vendég elég gyenge. Tavaly éppen ez volt a siker kulcsa, most ez nem sikerült. Kelet ellen sem ment igazán (28-26-10), főleg a gyengébb SE csoport elleni 9-9-2 igen gyatra. Ha nem verjük ilyen szépen Nyugatot (13-4-1 - keleten a legjobb mutató!), nem jött volna össze a PO az biztos.
Emberelőny-kihasználás 19,2% (12. hely) igen nagy visszaesés a tavalyi 25% körüli első helyhez képest. A végére sokat fejlődtünk ugyan, de ez így is kevés tőlünk. Sourayt még tudtuk pótolni annak idején Streittel, de a svájcit csak későn sikerült Schneiderrel. PK egész évben elfogadható volt, végül 82,4%-kal a 11. helyre volt elég. A csapat +/- mutatótja 15 lett a végére, ami szintén a 11. pozíciót hozta. A PO-ban oly fontos hosszabbításokban 11-11-re végeztünk (6-7 otthon, 5-4 idegenben).
Egyéni statok: Végül Kovalev szerezte a legtöbb pontot (65 - 32 pont PP-ben), megelőzve a sérült Markovot (64) és Koivut (50). 26 góllal szintén ő lett a házi gólkirály, zsinórban a második éve. Mögötte Andrei Kostitsyn (23) és Plekanec (20) végzett, tehát nagy változás nincsen a csapaton belül. Passzkirály természetesen Markov lett 52 assziszttal, megelőzve a Kovalev-Koivu kettőst (39-34). A legjobb +/- mutatót Tanguay hozta +13-mal, szorosan mögötte a meglepetésember Gorges +12-vel. Legrosszabb -17-tel D'Agostini lett. A legszabálytalanabb Komisarek lett 121 perccel, mögötte Kostopoulos 106-tal. Laraque mivel keveset játszott, csupán nyolcadik lett 61 perccel. 191 ütközéssel szintén Komisarek vitte a prímet. Bedobásoknál természetesen Koivu nyert 54,1%-kal (a csapat bedobásainak 30%-ánál ő állt oda). Komisarek blokkolt a legtöbbet (207-szer), Markov volt a legtöbbet a jégen (1270 perccel - 24:37 átlagban). Lang volt a legpontosabb tüzér, 101 lövéséből 18-szor talált (17,8%) be.